Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Čínsky prezident sľubuje transparentnosť všetkých projektov

Túto iniciatívu vnímajú niektorí ako ponuku na geopolitický vplyv a kritizovali ju za zadlženie prijímajúcich krajín.
 
Pán Xi sa tiež snažil riešiť kľúčové obchodné záujmy USA pred rokovaniami medzi oboma krajinami budúci týždeň.

dalajláma
 
Pán Xi povedal na druhý deň summitu Pás a cesta, že cieľom programu infraštruktúry je „zlepšiť konektivitu a praktickú spoluprácu“.
 
Ambiciózna iniciatíva, ktorá by mala zahŕňať viac ako 1 bilión dolárov do investícií, už v mnohých krajinách financovala vlaky, cesty a prístavy.
 
Povedal, že program je o spoločnom „prinášaní výsledkov a spoločného rozvoja“.
 
"Všetko by sa malo robiť transparentným spôsobom a mali by sme mať nulovú toleranciu voči korupcii," povedal.
 
"Musíme tiež zabezpečiť obchodnú a fiškálnu udržateľnosť všetkých projektov, aby dosiahli plánované ciele podľa plánu."
 
Peking prezentuje svoj projekt hlavnej infraštruktúry na trojdňovom fóre, kde hosťujú svetoví lídri vrátane ruského prezidenta Vladimíra Putina a talianskeho premiéra Giuseppe Conteho.
 
Projekt bol kritizovaný za to, že niektoré krajiny zanechali dlhy, pričom Srí Lanka bola nútená odovzdať kontrolu nad prístavom v roku 2017, aby splatila niektoré zo svojich zahraničných úverov.
 
Objavujú sa obchodné rokovania
 
S obchodnými rokovaniami medzi USA a Čínou, ktoré sa majú obnoviť budúci týždeň, sa pán Xi tiež snažil riešiť niektoré z kľúčových sporných bodov.
 
Rokovania medzi oboma krajinami prebiehajú od decembra, keď sa obe strany dohodli na pozastavení taríf tit-for-tat.

čína
 
USA obviňujú Čínu, že kradla duševné vlastníctvo, a chce, aby Peking urobil zmeny vo svojich hospodárskych politikách, čo podľa neho nespravodlivo zvýhodňuje domáce spoločnosti prostredníctvom dotácií.
 
Chce tiež, aby si Čína kúpila viac amerického tovaru, aby udržala vznešený obchodný deficit.
 
Čína obviňuje USA z toho, že spustili najväčšiu obchodnú vojnu v hospodárskych dejinách a mnohí z nich vidia obchodnú vojnu ako súčasť úsilia USA o obmedzenie svojho rastu.
 
Pán Xi vo svojom prejave povedal, že Čína zvýši úsilie o zabezpečenie ochrany duševného vlastníctva, zvýši dovoz tovaru a služieb a zabezpečí spravodlivé obchodné prostredie pre firmy a zároveň zdôrazní potrebu spravodlivého zaobchádzania.
 
"Prepracujeme a zrušíme neodôvodnené nariadenia, dotácie a postupy, ktoré bránia spravodlivej hospodárskej súťaži a narúšajú trh," povedal pán Xi.
 
"Dúfame, že aj iné krajiny vytvoria prostredie umožňujúce investovanie, zaobchádzať s čínskymi podnikmi, študentmi a akademickými pracovníkmi ako s rovnými a poskytovať im spravodlivé a priateľské prostredie, aby sa mohli zapojiť do bežných medzinárodných výmen a spolupráce."

Čínsky prezident sľubuje transparentnosť všetkých projektov
5 (100%)1