Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Alergia alebo intolerancia ?

V prvých mesiacoch života vášho bábätka, je pomerne bežné, že sa u neho prejavy alergia, alebo intolerancia na laktózu, teda mliečny cukor.Ten obsahuje aj materské mlieko, i keď vo forme, ktorá je pre deti prijateľnejšia. Je dôležité, aby ste čím skôr odhalili, či sa jedná o alergiu, alebo intoleranciu. Prvý prípad sa vyskytuje len u menej ako piatich percent všetkých detí. V ostatných prípadoch ide len o intoleranciu, ktorá je pomerne bežným prejavom a po určitom čase zvykne u detí zmiznúť.

dítě
 
V oboch prípadoch sú prejavy u novorodenca pomerne rovnaké. Za krátky čas po kojení, deti zvyknú plakať a majú silné bolesti bruška. Najlepším ukazovateľov, je v tomto smere ich stolica. Alergia, alebo intolerancia na laktózu sa prejavuje zelenou farbou. Taktiež si všímajte jej konzistenciu. Varovnými signálmi je nadmierne riedka stolica, môže sa v nej objaviť pena, stopy krvi, alebo hlienu.

novorozenec
 
V prvom rade, by ste určite nemali odkladať návštevu pediatra. Pri malo dieťati sa nikdy neoplatí riskovať. Niečo však môžete urobiť aj vy sama. Ak sa u vášho bábätka objavia tieto prejavy, vyskúšajte aspoň na dobu dvoch týždňov zo svojej stravy vylúčiť mliečne výrobky. Ak sa situácia zlepší, skúste vypiť napríklad pohár mlieka, alebo zjesť jeden jogurt. Ak bude po kojení všetko v poriadku, dávky laktózy vo svojej strave môžete mierne zvyšovať. Ak by sa ale po opätovnom zaradení mlieka do vašej stravy, objavili predošlé prejavy u dieťaťa, existuje veľký predpoklad, že ide práve o spomínanú alergiu.
 
Alergia
Alergia na laktózu je zistiteľná z krvi dieťaťa. Ak teda  máte podozrenie, že by mohlo ísť o túto diagnózu, požiadajte svojho pediatra, aby urobil všetky potrebné testy.
Intolerancia
Intolerancia na mliečny cukor nie je zistiteľná z krvných testov. Odhaliť ju môžete len na základe pozorovania stolice a prejavov vášho bábätka.

Alergia alebo intolerancia ?
5 (100%)2